Įamžintos akimirkos
Kaip išsirinkti fotografą asmeninei šventei?
"Justina Smile Photography"
Krikštynos, vestuvės, jubiliejus – visas šias ir kitas išskirtines progas norisi įamžinti ne tik atmintyje, bet ir nuotraukose. Todėl viena dažniausių paslaugų, kurios ieškoma minint įvairias asmenines šventes, yra fotografija. Apie tai, kaip pasirinkti patikimą specialistą, patirtimi dalijasi fotografė Justina – „Justina Smile Photography“, pati įsimintinas akimirkas jau ne vienerius metus fiksuojanti ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje ir net už jos ribų.
Išmanieji telefonai specialisto nepakeis
Šiandien kokybiškas nuotraukas gali daryti kone kiekvienas – išmanieji telefonai turi įspūdingos raiškos kameras. Visgi, kaip sako fotografė Justina, viena yra turėti įrankį rankose, kita – mokėti juo naudotis. „Fotografus žmonės samdo dėl jų sugebėjimo „pagauti“ išskirtines akimirkas, mokėjimo bendrauti su klientais arba tinkamai „nebendrauti“, kai to reikia (irgi mokslas!). Galiu garantuoti, kad paprašę neprofesionalo fotografuoti jūsų šventę, gavę rezultatus nusiviltumėte,“ – teigia specialistė. Ir iš tiesų dauguma žinome, ką reiškia per šviesios ar per tamsios nuotraukos, jose esančių žmonių užmerktos akys, pakrypęs horizontas... O ir kokybė nebūtinai bus aukščiausia, gali net nepavykti nuotraukos atsispausdinti didesniu formatu, jei norėtumėte pasipuošti savo sienas.
Justina pataria pagalvoti ir apie nuotraukų saugumą, nes šventės metu gali nutikti daugybė dalykų, dėl kurių fotoaparatas nebegalės funkcionuoti ir taip bus prarastos gražiausios šventės akimirkos. Todėl profesionalai visuomet turi dvi kameras, dublikuoja nuotraukas per dvi atminties korteles bei naudoja tik patikimą techniką.
Nuotrauka iš asmeninio "Justina Smile Photography" archyvo.
Kaip nepaklysti gausioje pasiūloje?
Pradėję ieškoti fotografo savo šventei įamžinti pamatysite, kad jų pasirinkimas – milžiniškas. Į ką būtina atkreipti dėmesį renkantis šį specialistą? Justina atskleidžia, kad daug apie fotografo profesionalumą atskleidžia jo darbų pateikimas – svarbu atkreipti dėmesį, ar jis turi internetinę svetainę, Facebook ar/ ir Instagram puslapį, gal net fizinę studiją. Be abejo, labai svarbūs klientų atsiliepimai – netingėkite jų paieškoti! Pasirinkus profesionalą beliks apsispręst dėl nuotraukų stilistikos, kuri jums prie širdies. Skiriasi spalvų koloritas, vieni fotografai gaudo natūralius kadrus, kiti renkasi pozavimą. Yra visokiausių fotografijos stilių. Kaip sako „Justina Smile Photography“ įkūrėja, geriausia išsirinkti kelis patikusius fotografus, o galutinį verdiktą priimti lyginant kainas, siūlomus paslaugų paketus. „Priėmę galutinį sprendimą, su fotografu būtinai pasirašykite sutartį,“-primena specialistė. Deja, kartais pasitaiko apgavikų, tad sutartis užtikrina, kad nuotraukas tikrai gausite.
Skirtinga stilistika
Kaip ir minėjo Justina, egzistuoja daugybė fotografavimo stilių. Jie gali padiktuoti, kurį fotografą rinktis savo šventei. „Justina Smile Photography“ savininkė sako, jog žmonės pirmiausiai dėmesį atkreipia į spalvas. Galima išskirti ryškių, žemės, šaltų spalvų fotografus, juoda ir balta mėgėjus bei menininkus, kurių darbuose visa tai varijuoja. „Aš pati linkstu prie žemės spalvų. Tai – rusvi, kreminiai, nugesinti atspalviai. Visgi kartais įmaišau ir kažką meniško!” – savo patirtimi dalijasi fotografė.
Fotografavimo stilių apibūdina ir kompozicijos. „Kai kurie fotografai itin mėgsta „pastatyti“ klientus į vietą ir jie pozuoja tarsi lėlės. Dažnai tokios nuotraukos primena madų fotosesijas, gal net teatrą,“ – sako Justina. Toliau ji tęsia: „Kiti fotografai labiau linkę „gaudyti“ natūralias akimirkas (tarp jų ir aš)“. Specialistė pabrėžia, kad tai nereiškia, jog bus užfiksuoti pagurkliai, nebus retušuojama blizganti oda ar paliekami kadrai, kuriuos viena akis primerkta. Toks fotografavimo stilius reiškia, kad fotografas laukia tinkamos akimirkos, kol žmonės natūraliai juoksis ar tiesiog netobulume atsiskleis akimirkos tobulumas. „Žinoma, neįmanoma visada išlaukti to vau kadro, tad norėdama išgauti natūralias nuotraukas padedu klientams panirti į įsivaizduojamas situacijas,“ – atvirauja Justina.
Nuotrauka iš asmeninio "Justina Smile Photography" archyvo.
Fotosesijos vieta
„Justina Smile Photography“ įkūrėja sako, kad fotosesijos vietą beveik visada turėtų rinkti fotografas. Jeigu jis nėra buvęs apylinkėse, kur organizuojama šventė, fotografė pataria pridaryti daug apylinkių nuotraukų ir nusiųsti jas specialistui. To gali užtekti, kad jis galėtų parinkti geriausią vietą fotosesijai. Justina juokauja, kad patyrę fotografai turi mįslingą x jausmą, išlavintą uoslę ir regą. Ji priduria: „Aš su klientais išrenku lokaciją, pvz., ežeras, parkas ar miestas, o tada susitikę kartu vaikštome ir užmačius kokį nors įdomų objektą, pvz., žavingą nugriuvusį medį, žalias samanas ar gėlių pievą, sustojame ir prasideda fotografavimo nuotykis“.
Nuotrauka iš asmeninio "Justina Smile Photography" archyvo.
Brangiau = geriau?
Brangus fotografas – geras fotografas? O gal nebijoti ir pigesnes paslaugas siūlančių pradedančiųjų? Justina sako, kad profesionalūs fotografai visuomet kainuoja daugiau ir tikrai saugiau nepagailėti pinigų bei džiaugtis tobulomis šventės akimirkomis. Visgi profesionalė prisimena ir pati buvus pradedančioji fotografė ir dargi visai nebloga: „Tada prašydavau gerokai mažesnio atlygio, nes nepasitikėjau savo jėgomis, bet, manau, mane samdę žmonės džiaugėsi atradę „perliuką“ už nedidelę kainą“. Žinoma, su nepatyrusiais specialistais visuomet išlieka rizika. Norint pataupyti, geriau bandyti sumažinti paslaugos kainą mažinant fotografavimo valandų skaičių, atsisakant papildomų fotosesijos paketo elementų – pataria Justina. Jeigu vis dėlto samdomas pradedantysis specialistas, bent jau reikėtų pasirūpinti, kad būtų sudaroma aiški paslaugų teikimo sutartis, kurioje būtų nurodomos fotosesijos sąlygos.
Bandomosios fotosesijos
Dauguma fotografų siūlo bandomąsias fotosesijas. Kaip sako Justina, jos gerai tuo, kad leidžia klientams apsiprasti su fotografu. „Pagalvokite, jeigu svarbiausią dienos akimirką, pvz., vestuvių bučinį, fotografuotų visiškai svetimas ir nė karto nematytas žmogus, greičiausiai tai pridėtų papildomo streso,“ – nusijuokia specialistė. Dažniausiai bandomosios fotosesijos atliekamos likus maždaug 1–2 mėnesiams iki šventės. Likus mažiau laiko tiesiog sunku susiderinti datą, nes, tarkime, prieš vestuves vyksta mergvakariai, bernvakariai, užsakinėjamos paskutinės šventės detalės.
Geriau nedelsti!
Geriausi fotografai išgraibstomi akimirksniu. Prieš kiek laiko reikėtų pradėti ieškoti šio specialisto? „Justina Smile Photography“ įkūrėja pataria tai daryti likus maždaug metams iki šventės. Būna, kad kontaktuojama ir likus dvejiems metams arba atvirkščiai – vos mėnesiui. Delsti nereikėtų, vasaros (populiariausias laikas vestuvėms ir kitoms didelėms asmeninėms šventėms) savaitgalių nedaug, tad fotografų darbo kalendorius užsipildo gana greitai.
Nuotrauka iš asmeninio "Justina Smile Photography" archyvo.
Dažniausios klaidos
Bene dažniausia klaida, kurią daro žmonės rinkdamiesi fotografą, yra tik jo darbų vertinimas neįvertinant pačios specialisto asmenybės. „Esu mačiusi variantų, kad fotografai kaip ir nieko, nuotraukos lyg ir neblogos, bet bendravimas toks šaltas ar jo išvis nėra, tuomet fotosesijos patirtis nėra smagi,“ – sako Justina. Ji priduria: „Prieš pasirašant sutartį siūlau su fotografu susiskambinti ar bent išsamiau pasirašinėti, kad pajustumėte jo energetiką, bendravimo stilių ir tai, ar jums tai priimtina“. Puiki mintis ieškoti fotografo pagal rekomendacijas, o dar geriau – užkalbinti patikusį kokios nors šventės metu ir išsisaugoti jo kontaktus ateičiai.
Paslaugų teikimo sutartis – būtina!
Atsargumas gėdos nedaro. Kaip ir su kitais specialistais, taip ir su fotografais patartina sudaryti paslaugų teikimo sutartį. Justina sako, kad joje pirmiausiai turėtų būti nurodyti teisingi fotografo duomenys (vardas, pavardė, gimimo metai, kontaktai). Taip pat svarbu pasižiūrėti, ar surašytos teisingos kainos, ar viskas atitinka tai, ką tarėtės. Būtina atkreipti dėmesį į papildomų darbo valandų kainas bei kitas papildomas išlaidas (pvz., kuras, maistas šventės metu). Jokiu būdu nepraleisti punkto, kas nutiks, jeigu kontraktą tektų nutraukti. Dažniausiai paimamas užstatas, siekiantis 20-50 % fotosesijos paketo kainos, kuris nutraukus sutartį negrąžinamas.
Parengė www.sodybuskelbimai.lt